Blog Polskiej Grupy Badawczej

Z wizytą u psychoterapeuty

2017-08-03 | Franek

frazy kluczowe: psychoterapia, pomoc, psychoterapeuta, lekarz, terapia, zdrowie

Psychoterapeuci mają obecnie co robić. W Polsce psychoterapia stała się bardzo popularna. Wzorem krajów Zachodu nad Wisłą także zwrócono uwagę, że zdrowie fizyczne to jedynie połowa sukcesu. Aby zadbać o dobre samopoczucie na co dzień i cieszyć się długim życiem w zdrowiu, należy również zatroszczyć się o komfort psychiczny. 

W pierwszej kolejności trzeba znaleźć źródło swoich problemów czy chociażby przedłużającego się złego nastroju. Tutaj przydaje się pomoc psychoterapeuty. Samodzielnie zrobić to trudno, ponieważ do własnego życia, a tym bardziej swojej osoby, ciężko jest złapać odpowiedni dystans. Często też problemy przytłaczają tak bardzo, że jednostka nawet nie pamięta, jak to jest czuć się sobą i czuć się dobrze we własnej skórze. 

Niektórym wydaje się, że psychoterapia to powód do wstydu, oznaka słabości. Otóż nie. Statystyki związane ze zdrowiem jednoznacznie wskazują, że problemy i choroby psychiczne stają się coraz częściej przyczyną przedwczesnego zgonu. Ludzie świadomi tego faktu nie bagatelizują swojej psychiki. Szukają natomiast pomocy, jeżeli tylko zauważą jakieś niepokojące oznaki. Psychoterapeuta to specjalista, który nie ocenia. Pocieszający może być również fakt, że widział już wiele i zapewne nie będzie zdziwiony. 

Można mu też zaufać, ponieważ przez wzgląd na tajemnicę lekarską zachowa milczenie i nie będzie mówił o tym, co usłyszał. Oczywiście pomoc psychoterapeuty bywa nadużywana. Niektórym ludziom podoba się bowiem możliwość regularnego uczęszczania na wizyty i mówienia o sobie. Warto pamiętać, że zdrowy człowiek takiego wsparcia nie potrzebuje. A profesjonalny specjalista będzie mu o tym przypominał.
Więcej szczegółów na stronie WWW