Blog Polskiej Grupy Badawczej

Studia medyczne

2019-08-20 | Ola

frazy kluczowe: studia

Choć wciąż trwają wakacje, wielu młodych ludzi wybiega już myślami do jesieni i powrotu do nauki - mowa oczywiście o maturzystach, którzy poznali wyniki egzaminu dojrzałości ponad miesiąc temu i ciągle rekrutują się na wymarzone studia wyższe.

Niezmiennie od lat jest kilka kierunków, które cieszą się ogromną popularnością wśród młodych ludzi. Prym wiedzie oczywiście medycyna, za nią plasują się takie kierunki jak prawo czy psychologia. Popularne są również filologie, w tym te dość oryginalne, jak filologia japońska, chińska, czy koreańska. Dlaczego jednak całe rzesze wkraczających w dorosłość ludzi marzą o tym, by podjąć studia medyczne? Od wielu lat ta tendencja się nie zmienia, choć - jak doskonale wiadomo - studia te nie należą ani do najprostszych, ani tym bardziej do najtańszych.

Poza tym, miejsc na tym kierunku jest zawsze znacznie mniej niż chętnych, tak więc progi punktowe są bardzo wysokie, a to z kolei prowadzi do wielkiego rozczarowania sporej liczby aplikujących, kiedy dowiadują się, że mimo bardzo dobrych wyników osiągniętych na maturze, nie udało im się dostać na upragniony kierunek. Skąd takie zainteresowanie medycyną? Czy rzeczywiście tak wielu młodych ludzi marzy o tym, by zostać lekarzem? Studia na tym kierunku są długie i żmudne, dlatego mogłoby się wydawać, że ich popularność to chwilowa moda. Jednak jeżeli spojrzymy na to z perspektywy lat, okaże się, że wcale nie jest to kwestia nagłego "boomu" na kierunki medyczne.

Młodzież chce zmieniać świat i robić coś dobrego dla innych ludzi, stąd często decyduje się na właśnie taki, a nie inny kierunek kształcenia wyższego. Jasnym jest, że nie każdy ma do tego predyspozycje, nie każdy będzie się do tego nadawał, jednak wysokie progi przy rekrutacji na uczelnie są pierwszym wskaźnikiem tego, kto powinien studiować medycynę - jedynie najlepsi. Jeśli jednak w trakcie studiów nie będą sobie oni dawać rady, selekcja również będzie ostra. Wszystko po to, by przyszli lekarze byli prawdziwymi lekarzami z powołania.

Zapraszamy do zapoznania się z ofertą Łódzkiej uczelni http://rekrutacja.umed.lodz.pl/