Podłoga interaktywna – dlaczego Twoja szkoła powinna ją mieć?

podłogi interaktywne

W dzisiejszych czasach coraz trudniej utrzymać uwagę dzieci. Przyzwyczajone do wielu bodźców, które nieustannie i w ogromnej ilości docierają z otoczenia, łatwo się rozpraszają. Zwłaszcza w szkole tradycyjne metody nauczania okazują się nudne względem migających kreskówek, gadżetów, gier mobilnych. Z pomocą przychodzi jednak innowacyjny system, coraz częściej stanowiący wyposażenie szkół podstawowych i przedszkoli w całej Polsce. Okazało się, że podłogi interaktywne całkowicie odmieniły atmosferę i życie codzienne wielu dzieci uczęszczających do tak zaopatrzonych placówek.

Czym jest podłoga interaktywna?

Podłoga interaktywna to nowy wymiar edukacji, który dokonuje się dzięki wyświetlaniu rozbudowanych programów na dowolnej poziomej płaszczyźnie. Uzyskiwany obraz pochodzi z rzutnika (obsługiwanego za pomocą pilota), który można zamontować zarówno na suficie, jak i na ścianie czy statywie. Znajduje się tam czytnik w formie kamery, który interpretuje zachowania dzieci i reaguje na podejmowane przez nie działania. Odczytany zostanie między innymi ruch, użycie interaktywnych pisaków czy wybieranie lub przesuwanie wyświetlanych elementów.

Podłogi interaktywne – co oferują?

Istnieje cała gama programów, które świetnie sprawdzą się jako interaktywne pomoce naukowe. W zależności od potrzeb i zainteresowań dzieci, dostępne są na przykład kolorowanki, łamigłówki, gry logiczne lub językowe, a nawet sudoku czy programowanie robota. Inne aplikacje nastawione na rozwój motoryczny i koordynację, pozwalają z kolei na grę w omijanie przeszkód, poszukiwanie skarbów, czy łapanie pojawiających się elementów. Dostępne są także gry typowo zespołowe, wymagające zgrania lub rywalizacji, jak kręgle lub piłka nożna. Sprzęt dostarcza również opcji wyświetlania rozmaitych planszy, ustawianie punktów i czasu lub poziomu trudności. Wybrane pakiety można dowolnie dokupywać i załączać, w zależności od potrzeby i zainteresowań dzieci.

Ponadto sprzęt wyposażony jest w głośniki, dzięki którym dźwięki pochodzące z aplikacji pozwalają prawdziwie zanurzyć się w magiczny świat nowych wyzwań. Edukacja przez zabawę skutecznie angażuje dzieci i sprawia, że chcą uczyć się i odkrywać coraz więcej. Poznają w ten sposób kolory, liczby, instrumenty muzyczne, czy przyrodę – w tym pory roku, rośliny, zwierzęta. Rozwój pociech jest więc stymulowany na wielu płaszczyznach, przez co stają się coraz bardziej spostrzegawcze, kreatywne i sprawne ruchowo. Szybciej przyswajają również napotkane wiadomości, a także integrują docierające bodźce sensoryczne.

Czy interaktywna podłoga wpływa na rozwój dziecka?

Ten innowacyjny system nie bez powodu stanowi wyposażenie szkół już niemal w każdym zakątku Polski. Podłogi interaktywne zostały stworzone we współpracy z psychologami i pedagogami – specjalistami w dziedzinie edukowania i rozwoju dzieci. Skuteczność jest dostrzegalna gołym okiem, choć dodatkowym potwierdzeniem są liczne badania naukowe.

Wykazano, że podłoga interaktywna między innymi:

– rozwija orientację przestrzenną

– polepsza umiejętność koncentracji

– zwiększa spostrzegawczość

– przyspiesza czas reakcji dzieci

– wpływa na lepsze zapamiętywanie i rozumienie pojęć

– poprawia zdolności motoryczne

– polepsza koordynację wzrokową, słuchową oraz językową (logopedia)

– odpręża i relaksuje, zamiast męczyć mozolną nauką.

Najważniejsze jednak jest to, że interaktywne pomoce naukowe w formie podłogi wprost zachęcają pociechy do zagłębiania się w czarujący świat zabawy poprzez edukację. Mają też większą ochotę na aktywność fizyczną, współpracę oraz weryfikowanie swoich postępów podczas rywalizacji – nawet w przypadku nieśmiałych dzieci. Z tego względu interaktywna podłoga zakupiona przez szkołę, w ogromnym stopniu wpłynie pozytywnie na rozwój dziecka.