Dygestorium – do czego służy?

Dygestorium laboratoryjne

Dygestorium to zwykle duży element wyposażenia, otaczający boki obszaru roboczego, którego dolna część znajduje się najczęściej na stojącej wysokości roboczej.

Istnieją dwa główne typy: kanałowe i recyrkulacyjne (bezkanałowe). Zasada jest taka sama dla obu typów: powietrze jest zasysane z przedniej (otwartej) strony szafy i albo wyrzucane na zewnątrz budynku, albo zabezpieczane przez filtrację i wprowadzane z powrotem do pomieszczenia.

Dygestoria służą do:

  • chronią użytkownika przed wdychaniem toksycznych gazów (wyciągi, szafy bezpieczeństwa biologicznego, komory rękawicowe)
  • chronią produkt lub eksperyment (szafy bezpieczeństwa biologicznego, schowki na rękawiczki)
  • chronią środowisko – recyrkulacyjne okapy wyciągowe, niektóre szafy bezpieczeństwa biologicznego i każdy inny typ, jeśli są wyposażone w odpowiednie filtry w strumieniu powietrza wywiewanego.

Dodatkowe funkcje tych urządzeń mogą obejmować ochronę przeciwwybuchową, powstrzymywanie wycieków i inne funkcje niezbędne do pracy wykonywanej w urządzeniu.

Okapy wyciągowe są na ogół osadzone na ścianach i często są wyposażone w wypełnienia powyżej, aby zakryć kanały wylotowe. Ze względu na zagłębiony kształt są one na ogół słabo oświetlone ogólnym oświetleniem pomieszczenia, dlatego wiele z nich ma wewnętrzne oświetlenie z paroszczelnymi osłonami. Przód jest oknem skrzydłowym, zwykle szklanym, mogącym poruszać się w górę i w dół na mechanizmie przeciwwagi. W wersjach edukacyjnych boki, a czasem tył jednostki są również szklane, dzięki czemu kilku uczniów może jednocześnie zajrzeć do wyciągu. P

Wyciągi są ogólnie dostępne w 5 różnych szerokościach; 1000 mm, 1200 mm, 1500 mm, 1800 mm i 2000 mm. Głębokość waha się od 700 do 900 mm, a wysokość od 1900 do 2700 mm. Te projekty mogą pomieścić od jednego do trzech operatorów.

W przypadku wyjątkowo niebezpiecznych materiałów można zastosować zamknięty schowek na rękawiczki, który całkowicie izoluje operatora od bezpośredniego kontaktu fizycznego z materiałem roboczym i narzędziami. W obudowie można również utrzymywać ujemne ciśnienie powietrza, aby zapewnić, że nic nie wydostanie się przez drobne wycieki powietrza.

Panel kontrolny

Większość wyciągów jest wyposażona w panel sterowania zasilany z sieci. Zwykle wykonują jedną lub więcej z następujących funkcji:

  • Ostrzegają o niskim przepływie powietrza.
  • Ostrzegają o zbyt dużym otworze z przodu urządzenia.
  • Umożliwiają włączanie lub wyłączanie wentylatora wyciągowego.
  • Zezwalaj na włączanie i wyłączanie wewnętrznego światła.

Można dodać określone dodatkowe funkcje, na przykład przełącznik do włączania lub wyłączania systemu mycia wodą.